Kartuş Dolumu

Kartuş Dolumu

Ekotech firması olarak kartuş dolumu için en önemli faktörlerden birisi de kartuşun markası ve yazıcının markasıdır diye düşünmekteyiz. Evlerimizde, okullarda ve ofis gibi çalışma ortamlarında gerekli olacağına inanıyoruz. Bazen dışarıdaki fotokopicilerden ziyade evde ya da kendi ortamlarınızda yazıcı ile belge çıkartmak daha kolay ve rahattır.

Ekotech Bilişim Olarak Kartuş Dolum İşlemini Tanıtıyoruz

Ofiste yaygın olarak kullanılan inkjet ve lazer (toner) yazıcıları kullanmanın en verimli yollarından biri kartuşu özenle doldurmamızdır. Bu işlem dikkatlice yapılırsa pratiktir olacaktır. Bitmiş dolum bölümünü bu şekilde doldurmamız, yazıcıda ekonomik olarak kullanılabilir duruma getirmektedir.

Kartuş Dolumunu Nasıl Gerçekleştirmekteyiz?

Kartuş doldurma, yazıcı modeline bağlı bir işlemdir ve bu işlemi Ekotech firması olarak iyi bir şekilde yapmaktayız. Bu işlemi tipik olarak mürekkep püskürtmeli baskı için hazır bir yeniden doldurma seti kullanarak yapıyoruz. Bu takımlarımız genellikle minik bir şırınga, yazıcı mürekkebi ve destek malzemesi içermektedir. Operasyon sırasında şırıngaya yazıcı uyumlu mürekkep çekilerek dolum bölümüne boşaltmaktayız.

Modellerine Göre Kartuş Dolumu Yapmaktayız

Her markalarımızın ürünü kendine has bir yapıya sahiptir. Piyasada ve Ekotech firmamızda 1000’den fazla tip dolum ünitesi bulunmaktadır ve bulundurmaktayız. Bu nedenle dolgu işlemini de biraz farklı yapmaktayız. Marka içi; lokasyon, doldurulacak giriş miktarı, dolum kapasitesi gibi farklılıklar yapacağız. Bu, kartuştaki boş bir delikten enjektöre çekilen yazıcı mürekkebinin doğru aktarımı olduğunu söylemekteyiz. Toner ile yeniden doldurmak, deliklerin konumunu değiştirebilmekteyiz. Doldurma girişlerinin çapına bağlı olarak, genellikle toner doldurma esnasında enjektöre ihtiyaç duymamaktayız.

Kartuş Doldururken Püf Noktalarımız Nelerdir?

Bir kartuşu yeniden doldururken aklınızda tutmanız gereken önemli bir nokta, mürekkebi şırıngaya kısa sürede ve dikkatle çekmememiz olmasıdır.
Şırıngayı bitmiş kartuşa enjekte etmeden önce şırıngada kabarcık olmadığından emin olmaktayız ve düzgün bir şekilde vermekteyiz.
Doldurma işlemi esnasında mürekkebin taşmamasına özen göstermekteyiz.
Mürekkebin deliklere girmemesi için tamamen doldurma ünitesine düşmesini beklemekteyiz

Mürekkebin ürün markasına ait olup olmadığı veya uyumlu olup olmadığı, çıktının kalitesini korumak için bizim için önemlidir.
Yeni başlayanların elleriyle mürekkep uygulamak, çalışma ortamını biraz dağınık hale getirebilir ve biz bu işlemi ustalıkla yaptığımızdan ötürü bize güvenebilirsiniz.
Çalışma yüzeyine bir kağıt, tek kullanımlık bez veya gazete serpmekteyiz ve şeffaf plastik eldivenlerle temizlemekteyiz.
Durumu başlattığımızda, yazıcı kartuşunun üzerindeki etiketi çıkartadabiliriz. Ek olarak, etiket üzerindeki doldurma girişini gösteren siyah noktadan da enjekte edebiliriz.

Kartuşu doldururken maksimum kapasiteye kadar doldurmamaktayız, ortasından doldururuz. Yaptığımız bu işlem dolum sonrası damlamayı engeller.

Olaydan sonra mürekkep akıntısını önlemek için girişler ve delikler ince bir bantla kapatmaktayız.
Şarj ettikten sonra, baskı kartuşunu birkaç saat boşta bırakırız. Eğer ki bırakmazsak mürekkep, dolum ünitesinin süngeri tarafından çekilmektedir.

Ekotech firması olarak toner giriş kapağı açıksa, gerekirse bir tornavida edinmekteyiz. Toner biriminde kalan fazlalıkları poşete dökmekteyiz. Doğru yazıcı toneri girişten boşaltıp ve deliği kapatabiliriz.

Bitmeyen Kartuş Olayını Tanıyalım

Mürekkep püskürtmeli bir yazıcıya entegre edilmiş tanklara yüklenen mürekkep kartuşlarını otomatik olarak besleyen bir yazıcı durumuna bitmeyen kartuş adı verilir. Kartuşun doldurma hızı yavaşladığında, firmamız tarafından tanka doldurulan mürekkep otomatik olarak nozuldan kartuşa akmaktadır. Ekotech firması olarak da bu sistemlerle kartuşları doldurmamız, camı sürahiden suyla doldurmak kadar kolay.

Hazneyi mürekkep bitmeden doldurmamız gerekmektedir. Aksi takdirde, hortuma hava girecek, mürekkep akmayacak ve yazıcı kafası kuruyarak tıkanacaktır.

Yüksek kaliteli mürekkep kullanmaya dikkat etmekteyiz. Aksi takdirde, yazıcı kafasının tıkanması sadece yazıcıya mal olmaz, aynı zamanda işimizi kesintiye uğratır. Bitmek bilmeyen kartuş arızaları hakkındaki bu kısa bilgiden sonra, kartuş doldurmaya geçelim.

Orijinal kartuşun fiyatı o kadar yüksektir ki, kartuşunuz biterse, orijinal kartuş satın almak baskı maliyetlerinizi artırmaya devam edecektir. Orijinal kartuşun fiyatı, yazıcının fiyatı ile hemen hemen aynıdır. Bu yüzden onun yerine bir kartuş dolumu gerekmektedir. Ev ve ofis kullanıcıları kullanılmış kartuşları yeniden doldurarak tasarruf edebilir ancak en iyi fotoğraf baskısı için firmamızı ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Görüşme Başlat
Whatsapp Destek
Merhabalar,